Patlayan su borusu tamiri yapılırken öncelikle arızanın nerede olduğu bulunması gerekir. Cihazı bulunmayan ustalar zeminde olasılığı en yüksek tahmin edilen yeri kırarak sizi yanlış yönlendirmelere sebep olur. Cihazın gösterdiği hedef doğrultusunda uzman ekip patlak noktanın kolayca tamirini gerçekleştirir. Patlayan boruya en hızlı erişim cihazla sağlanmaktadır.

Patlayan su borularının tamirinde yapılan en büyük hatalardan biri gerekli teknolojik aletlere sahip olmayan bir mahalle su tesisatçısının çağrılarak sonu tadilata neden olan işlem yaptırmasıdır. Patlayan borunun yerini tam olarak bilemeyen ve tahmin üzerinden ilerleyerek şüphelendiği bölgede kırma yapan bu tip tesisatçılar boş yere masraf açacak ve çok daha ucuza mal olacak bir sorunu yüklü tadilat masrafları ortaya çıkarak çözmeye çalışacaktır.

Mesela alt katınızdaki dairenin banyo tavanından su damlamakta… Komşunuz durumu size bildirdi ve siz de mahalledeki en yakın tesisatçıya ulaştınız. Bulduğunuz bu tesisatçı maalesef eski yöntemlerle patlak boru tamiri yapıyor. Tesisatçı alt kat komşunuzun banyo tavanı damladığı için ilk olarak sizin banyonuzun tabanını kıracaktır. Bu kırım işlemi günlerce sürecek bir tadilat işlemi ve masrafı yol açsa da sorun sizin banyonuzdan kaynaklanmıyor da olabilir. Alt kat banyosundan su damlaması sadece üst kat banyosundaki bir boruda patlak olduğu anlamına gelmemektedir. Kalorifer tesisatının koridordan geçen bir borusunda problem olması durumunda, su banyonuza kadar gelerek oradan damlatıyor olabilir.

Patlayan Su Borusu Nasıl Tespit Edilir?

Patlayan su boruları genel yapıları itibariyle değişkenlik gösterebilir. Bazen demir boruda, bazen de plastik boruların kaynak yerlerinde patlak oluşabilir. Fayans altında patlayan su borusunun  nereden patladığını görmek sanıldığının aksine imkansız olmasa da, gelişen teknolojiye ayak uyduran tesisat ustaları için basit bir sorundur. Günümüzde termal kamera  veya boru patlağını bulmaya yarayan nem ölçerler kullanıldığında patlağın yerini bulmak kolaylaşmaktadır.