Temiz Su Tesisatı Kaçak Nasıl Bulunur?

Firma personeli hizmet verilen müşterinin evlerine veya işyerlerine keşif yapmak amacıyla gitmelidir. Su kaçağı tespiti yapılırken, müşteri şikayetleri dinlenerek gözle tespit yapılmaya çalışılır. Yapılması gereken su kaçağı bulma yöntemlerini planlar. Temiz su tesisatı sızdırmazlık kontrolü basınç testi ile yapılmaktadır. Basınç testi yapılmadan önce hat üzerindeki tüm vanaların kapalı olduğundan emin olunmalıdır. Test pompası bir noktadan temiz su tesisatına bağlanmaktadır. Daha sonra tesisata 10-15 bar aralığında basınç verilir. Temiz su tesisatına basınç uygulandığında, tesisatta sızdırma varsa basınç düşecektir. Uygulanan basınçta herhangi bir değişme gözlenmez ise sızdırma yok demektir. Atık su tesisatı ve doğalgaz tesisatı, su kaçağı tespitine geçilmelidir. Bina veya evde sıcak su tesisatı mevcut ise aynı işlem sıcak su tesisatına uygulanmalıdır. Su kaçağı tespiti yapılırsa onarılmalıdır.

Atık Su Tesisatı Kaçak Nasıl Bulunur?   

Temiz su tesisatında yapılan kontrollerde bir sorunla karşılaşılmaz ise atık su tesisatına geçilmektedir. Atık su kaçağı tespiti için de çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Tecrübeli personeller tarafından kaçaklar tespit edilebilir. Atık su tesisatında

, gider hattı kontrolü kanal kameraları ile yapılmaktadır. Atık su tesisatının tüm çıkışlarından kamere salınarak su kaçağı tespiti yapılmaya çalışılır. Borular üzerinde kırık, çatlak, delik, conta sıyırması ve ters meyil gibi problemler bulunabilir. Bu problemler kamerada görülecektir. Arıza tespiti yapıldıktan sonra gerekli hazırlıklar yapılarak, onarım işlemlerine geçilmelidir. Atık su tesisatında ki sızıntılar insan ve çevre sağlığına zarar verebilir. Bu nedenle hızla su kaçağı tespiti yapılarak onarılmalıdır. Atık su tesisatı kaçakları daha zor bulunmaktadır. Kameralar ve insan gözünün hassasiyetine bağlı olarak tespit yapılmaktadır. Bu nedenle küçük delikler, conta sıyırması gibi arızalar zor tespit edilmektedir.

Doğalgaz Tesisatı Kaçak Nasıl Bulunur?  

Doğalgaz tesisatında oluşan su kaçakları büyük problemlere yol açabilir. Herkes evinde ve iş yerlerinde doğalgaz kullanmaktadır. Genel olarak evlerinizde klasik kalorifer tesisatları kullanılmaktadır. Bu tesisatta yaşanabilecek sorunlar çeşitli problemlere sebep olabilir. Sorunlar faturaları ve çevreyi etkilemektedir. Bunun yanı sıra can ve mal kaybına neden olabilecek problemlerle karşı karşıya gelinebilir. Su kaçağı tespiti yapılarak kötü sonuçların önüne geçilmelidir. Eğer su kaçağı kombinin çıkışlarından ise kombinin altından, yanından ve borulardan su çıkması kaçınılmaz olacaktır. Kombi basınç kaybı yaşayabilir. Yeterli su basıncı olmadığında kombi devreden çıkacaktır. Kombinin sürekli devreye girip çıkması yanmasına bile yol açabilir. Isınmak için fazla enerji harcanacak ve bu durum faturaya yansıyacaktır. Su kaçağı tespiti yapılıp onarılmadan sorun bitmeyecektir. Su kaçağı tespiti özel cihazlar ile yapılmaktadır. Termal kameralar doğalgaz tesisatı kaçaklarından kullanılmaktadır. Termal kameralar ile tesisat yüzeyindeki sıcak su kaçağı tespit edilebilir. Bazı durumlarda kaçak tespiti göz ile yapılabilir. Ancak zemin altı borularda meydana gelen kaçaklar termal kameralar yardımıyla bulunmalıdır. Bunun yanında akustik dinleme cihazları da kullanılmaktadır. Su kaçağı tespiti yapılırken akustik dinleme cihazları ile insan kulağının duyamayacağı seslere ulaşılmaktadır. Bu şekilde kaçağın yeri tespit edilerek onarılabilir.

Boya Kullanarak Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Boya kullanarak atık su tesisatı kaçağı tespit edilebilir. Su sızıntıları en çok atık su tesisatlarında yaşanmaktadır. Özellikle klozetlerinizde sıklıkla sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Klozet su tankına bir miktar boya ekleyerek, su kaçağı tespiti yapmanız mümkündür.

Temiz Su Tesisatı Nasıl Onarılır?

Temiz su tesisatı üzerindeki kaçak tespit edildikten sonra onarım işlemlerine geçilmektedir. Su kaçağı tespiti yapan personel onarımı gerçekleştirir. Onarım işlemlerinden sonra su kaçağı tespiti yapılırken uygulanan yöntemler tekrarlanarak sorun olup olmadığı kontrol edilmelidir

Atık Su Tesisatı Nasıl Onarılır?

Atık su tesisatı kaçaklarını bulmak diğerlerine göre zor olacaktır. Atık su tesisat arızalarının onarımı da farklı olur. Kaçağın olduğu yerlerde pimaş onarım uygulanabilir. Temiz su tesisatı sorunları birkaç yeri kırarak onarılırken, atık su tesisatlarında çok fazla yer kırılmak, dökülmek zorunda kalınabilir. Haliyle onarım daha zor olmaktadır. Tecrübeli personel titizlikle kaçakları onarılmalıdır. Müşteri memnuniyeti ön planda tutularak onarım yapılmalıdır. Atık su tesisatlarında ki sorunlar insan hayatını doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle üzerinde dikkatle durulmalıdır. Büyüyen arızalar geri dönüşü zor sorunlara yol açabilir.

 

9 Comments

Leave a Reply

Close Menu

Aksaray Tesisat

Zafer mahallesi  Nevşehir cad. No 123/A
Aksaray

Telefon

Yusuf Çöl  05464536808
Kadir Demir  05332453091